Posiadając mieszkanie do remontu lub wykończenia mamy w głowie wiele pomysłów jak je urządzić, jakie meble tam wstawić i jak ma ono wyglądać. Te pomysły to podwalina przystąpienia do wykończenia lub remontu mieszkania, gdyż najpierw musimy określić styl w jakim chcemy je urządzić. Stylów i trendów w urządzaniu mieszkań jest bardzo dużo. Wiele inspiracji możemy znaleźć również w Internecie, ale czy zdjęcia aranżacji innych mieszkań mogą zastąpić architekta?
Zastanawiając się nad celowością zatrudnienia architekta wnętrz musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytania: czy sami jesteśmy w stanie urządzić mieszkanie, czy mamy na tyle czasu, rozeznania przestrzennego i wyobraźni? Jeżeli na wszystkie te pytania od razu odpowiedziałeś nie, to nie ma się nad czym zastanawiać, tylko należy poszukać dobrego architekta.
Podejmując się samodzielnego urządzenia mieszkania na pewno musimy być konsekwentni. Na początku należy ustalić styl mieszkania. Ważne aby kierować się własnym gustem i odpowiedzieć sobie na pytanie czy w takim stylu będziemy się dobrze czuć. Dlatego nie zawsze warto kierować się jedynie trendami, bo nie każdy będzie się czuł dobrze w obecnie modnym loftowym surowym wnętrzu gdy na co dzień woli elegancję. Drugi krok to ustalenie budżetu na urządzenie mieszkania. Wchodząc do sklepu z wyposażeniem może nas ponieść fantazja, dlatego tak ważne jest aby pilnować założonej kwoty na poszczególne elementy i przede wszystkim pilnować listy rzeczy, które chcemy kupić. Jest to ważne w szczególności jeżeli dotyczy małych pomieszczeń, bo gdy idziemy do sklepu z planem, że kupimy nieduży narożnik a wychodzimy z sofą i dwoma fotelami bo nas urzekły, to może się okazać, że po ich wstawieniu na nic innego nie ma miejsca. Nie mając wizualizacji mieszkania należy zakupy dobrze przemyśleć, bo to że podoba nam się lampa nie oznacza, że będzie ona pasować do całości.
Zatrudnienie profesjonalisty na pewno jest to wydatek, czy duży to zależy od samego architekta i budżetu jakim dysponujemy. Jednak wielu architektów potrafi „uszyć coś na miarę” i dostosować swoją usługę do zakładanego budżetu. Główną zaletą zatrudnienia architekta jest to, że możemy skreślić cały powyższy akapit i większość z wymienionych rzeczy zlecić właśnie jemu. Pozostaje nam określenie stylu i opowiedzenie naszej wizji. Resztę robi za nas architekt. Warto pamiętać, że pierwszy projekt nie musi być ostateczny. Często okazuje się bowiem, że to co sobie wymyśliliśmy w głowie, na projekcie w ogóle nam nie pasuje i się nam nie podoba. Architekt z racji swojego doświadczenia i umiejętności potrafi też zaskoczyć. Bardzo często spotyka się reakcję po zobaczeniu projektu „ w życiu bym na to nie wpadła”. Właśnie to jest główną zaletą i ceną profesjonalnego architekta: jego doświadczenie, kreatywność i wiedza.
Decyzja o zatrudnieniu architekta na pewno musi być przemyślana i wynikać z potrzeb jakie posiadamy. Jednak przy zatrudnieniu profesjonalisty mamy pewność, że nasze mieszkanie będzie wyglądało tak jak tego chcieliśmy po zaakceptowaniu projektu. Aranżując je samemu dowiemy się tego dopiero jak już będzie urządzone. Lampę możemy łatwo zmienić lecz jeżeli nie będą nam się podobały położone płytki, to ich wymiana jest już sporym kosztem. Projekt daje więc pewność że mieszkanie będzie nam się podobać. Z punktu widzenia firmy remontowej posiadanie projektu jest na tyle korzystniejsze, że doskonale wiemy co mamy wykonać. Wykończenie mieszkania przebiega wtedy szybciej i sprawniej bez wątpliwości i problemów. Jeżeli podczas prac pojawią się jakieś pytania kierujemy je bezpośrednio do architekta, co daje Tobie spokój, bez konieczności zgłębiania wiedzy o aranżacji wnętrz i remontach.