Czy warto robić zakupy w markecie budowlanym?

Każdy z nas je zna. Markety budowlane znajdują się w każdym większym mieście i oferują szeroki asortyment artykułów dla domu, począwszy od działu budowlanego, a kończąc na dodatkach.

W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jakie są plusy a jakie minusy kupowania w marketach budowlanych.
Na początek przedstawimy Ci kilka plusów zakupów w marketach budowanych.

Plus nr 1- dostępność

Wiele produktów w marketach budowlanych jest dostępnych od ręki, a więc wystarczy przyjść, zapłacić i w tym samym dniu masz produkt u siebie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy okazuje się, że nagle na budowie czegoś zabraknie.
W takim wypadku brakująca paczka płytek nie stanowi żadnego problemu. Musisz tylko po nią podjechać. Dostępność jest również ważna w perspektywie dzisiejszych czasów, kiedy płytki czy armaturę nawet rodzimych producentów musisz zamawiać z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Plus nr 2- bezterminowy zwrot

Oprócz dostępności, ważnym punktem w ofercie marketów jest bezterminowy zwrot. Pozwala on na zakupienie materiałów z większym zapasem a na koniec budowy oddanie nadmiaru, którego już nie potrzebujesz. Dzięki takiej możliwości masz też szansę na przymierzenie konkretnego produktu w swoich czterech ścianach, a w razie gdyby nie pasował, po prostu dokonujesz zwrotu. Nie każdy z nas korzysta z pomocy architekta wnętrz i jednocześnie nie posiada zdolności zwizualizowania sobie efektu końcowego, a takie przymierzenie konkretnego produktu zdecydowanie zmniejsza szansę na nietrafione zakupy.

Plus nr 3- szeroki asortyment w sklepie stacjonarnym i na stronie internetowej

Markety budowlane posiadają szeroki asortyment produktów podstawowych, jak płytki czy panele w niskich cenach. Oprócz tego, cały czas poszerzają swoją ofertę i starają się nadążać za trendami.

Dodatkowo większość marketów posiada swoje strony internetowe, na których szybko jesteśmy w stanie sprawdzić dostępność produktów w sklepach stacjonarnych, przeczytać opinie o konkretnych produktach, a także skompletować swoje zamówienie przez stronę internetową. Dzięki usługom click&collect większość czasu nad zamówieniem spędzisz w domu przed komputerem. Później wystarczy, że odbierzesz je w konkretnej placówce lub zamówisz transport.

 

Foto: MG Premium

Minusy wykończenia wnętrz produktami z marketu budowlanego

Niestety markety budowlane to nie tylko same plusy. Zobacz, jak wygląda druga strona medalu zakupu w takich sklepach.

Przede wszystkim, jeśli nie masz zbyt dużej wiedzy w temacie zakupu materiałów budowlanych, to spędzisz w markecie dużo czasu. Każdy dział posiada innego doradcę, którego możesz zapytać o parametry produktów czy też opinie. Do takiego doradcy, zwykle ustawia się kolejka, co przekłada się często na długie godziny chodzenia po sklepie i kompletowaniu zamówienia.

W salonach łazienek, najczęściej zajmuje się Tobą jeden doradca, który skompletuje z Tobą całe wyposażenie łazienki, a czasami nawet i paneli czy oświetlenia. W dodatku często zrobisz to w bardziej komfortowych warunkach, ponieważ znajdzie się dla Ciebie miejsce do siedzenia, kącik dla dzieci czy propozycja czegoś do picia.Kolejnym problemem, na który możesz natrafić jest przetrzymanie towaru na magazynie. Tutaj różne sieci mają różną politykę, ale często masz określony termin na odbiór towaru. Jeśli chcesz skompletować zamówienie wcześniej, tak, aby zrobić zamówienie z zapasem czasu, a nie masz miejsca, w którym mogłbyś takie zamówienie składować, to pojawia się problem. Wiąże się on z kolejną trudnością, którą możemy dostrzec w marketach, a więc krótkie serie konkretnych produktów. Może się okazać, że pól roku przed odbiorem mieszkania wybierzesz sobie armaturę, która Ci się podoba, a w momencie, kiedy startujesz z budową nie jest już dostępna, ponieważ została wycofana ze sprzedaży.

Markety budowlane oferują produkty w niskich cenach, ale czy zawsze chcemy mieszkania pod klucz urządzonego niskim kosztem?

Oferta marketów jest też ograniczona do najpopularniejszych produktów, często w budżetowym zakresie cenowym. Jeśli szukasz mniej popularnego odcienia fugi czy producenta gniazdek, będziesz zmuszony do szukania sklepu firmowego bądź zakupów przez internet. Próżno też szukać dizajnerskich rozwiązań czy nowinek na rynku. Tak jak wspomniałam, markety śledzą trendy, natomiast pojawiają się one z opóźnieniem czasowym, dlatego jeśli zależy Ci na nieszablonowych rozwiązaniach czy produktach premium, to nie masz czego szukać w markecie.

Musisz też pamiętać o osobnych liniach produkcyjnych skierowanych do marketów. Kleje pakowane w innej gramaturze, farby w innych pojemnościach czy konkretne modele dostępne tylko w wybranym sklepie. Czy różnica jest również w jakości? Na jednych produktach jej nie widać, na innych owszem. Ostatecznie do Ciebie należy decyzja czy godzisz się na proponowaną Ci jakość czy szukasz czegoś gdzie indziej.

Niskie ceny a wykończenie wnętrz z użyciem najlepszych dostępnych materiałów
Warto również wspomnieć o polityce cenowej. Często tanio dostaniesz w markecie produkty podstawowe, takie jak płytki czy panele, ale za to za produkty uzupełniające, na których ceny nie zwraca się tak bardzo uwagi zapłacisz więcej. Akryle, silikony czy fugi często dostaniesz taniej w innych sklepach. Podobnie płyty GK w markecie możesz kupić taniej ale profile, wkręty czy kołki są już droższe niż w hurtowniach budowlanych.

Odpowiadając na zadane w tytule pytanie: czy warto kupować w marketach budowlanych? Na pewno część rzeczy tak. Jeśli zależy Ci na czasie, oszczędności pieniędzy za przeciętnej jakości produkty i dodatkowo wiesz, czego konkretnie chcesz, to warto zapoznać się z ofertą marketów. Nie obawiaj się jednak salonów wyposażenia wnętrz sugerując się opinią, o wysokich cenach. Najważniejsze to chodzić, sprawdzać i wybrać dla siebie najodpowiedniejszą ofertę.

Nie wiesz, jak zabrać się za wykończenie mieszkania – poznaj naszą ofertę, która dopasuje się do Twoich potrzeb

Jeśli czujesz się zagubiony w świecie materiałów budowlanych lub nie masz czasu na zakupy, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy. U nas w cenie wykończenia mieszkania zawsze dostajesz darmowe konsultacje związane z materiałami. Zakupami i ich transportem też zajmiemy się za Ciebie. Odchodzi Ci również problem związany z przechowywaniem materiałów. Nie robimy problemów z wcześniejszym zakupem materiałów, gdybyś chciał skorzystać z promocji lub gdy opóźnia się oddanie mieszkania przez dewelopera. U nas materiały mogą spokojnie poczekać do rozpoczęcia remontu. Przeprowadzimy Cię przez cały proces remontu i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Wykańczasz mieszkanie? Chcesz poznać naszą ofertę?

Napisz do nas

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, skontaktujemy się jak najszybciej.

15 + 11 =