Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to ważny element każdego wnętrza, ponieważ mają duży wpływ na wystrój i funkcjonalność mieszkania. Wybór drzwi wewnętrznych z pozoru wydaje się dość łatwy jednak w praktyce powinien być starannie przemyślany i uwzględniać wszystkie uwarunkowania dotyczące tej kwestii.
Rodzaje drzwi wewnętrznych.

Drzwi uchylne

Jest to najpopularniejszy rodzaj drzwi stosowany we wnętrzach, w których jest odpowiednio dużo miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, a w zależności od kierunku otwierania skrzydła drzwi jednoskrzydłowe mogą być lewe lub prawe. Drzwi prawe mają zawiasy po prawej, a drzwi lewe po lewej stronie patrząc od strony otwierania drzwi. Drzwi uchylne mogą być przylgowe lub bezprzylgowe. Drzwi przylgowe mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania do ościeżnicy (zamknięte skrzydło zachodzi częściowo na ościeżnicę).

Drzwi bezprzylgowe nie posiadają wycięcia, a po zamknięciu licują się z ościeżnicą, tworząc z nią po stronie otwierania jednolitą płaszczyznę. Po drugiej stronie oba rodzaje drzwi wyglądają tak samo. Drzwi przylgowe są prostsze i mniej wymagające w montażu, a skrzydło można łatwo regulować na widocznych zawiasach. Ich wadą jest możliwość przytrzaśnięcia palców co jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Drzwi bezprzylgowe są droższe z uwagi na wyższe wymagania dotyczące precyzji i jakości wykonania oraz zastosowanie ukrytych zawiasów. Ponadto ich montaż również wymaga dużej staranności i dokładności, aby szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą były jednakowe. Są natomiast bezpieczniejsze dla dzieci.

MG Premium

Interesującą odmianą drzwi uchylnych są drzwi zlicowane ze ścianą zwane również drzwiami ukrytymi w ścianie. Jest to nowoczesne i coraz popularniejsze rozwiązanie. Takie drzwi są pozbawione charakterystycznych opasek i widocznych ościeżnic, co sprawia, że bardzo harmonijnie wtapiają się w aranżację wnętrza.

Podstawowym elementem tego typu drzwi jest zabudowana w ścianie ościeżnica wykonana z wielokomorowego profilu aluminiowego. Pozostałe elementy (zawiasy, zamek magnetyczny) są ukryte i niewidoczne. Skrzydło takich drzwi można dowolnie wykończyć (np. pomalować lub okleić tapetą), aby uzyskać efekt „ukrycia” ich w ścianie.

Drzwi odwrotne (rewersyjne) to odmiana drzwi bezprzylgowych. Są to drzwi otwierane do wnętrza ościeżnicy z efektem jednolitej płaszczyzny skrzydła i opasek wykończeniowych po stronie przeciwnej niż kierunek otwierania (przy drzwiach zamkniętych). Pozwala to uzyskać efekt identycznego wyglądu drzwi niezależnie od kierunku ich otwierania (patrząc np. od strony korytarza). Drzwi tego typu są wyposażone w niewidoczne zawiasy i zamek magnetyczny.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne sprawdzają się szczególnie dobrze w trudnych miejscach, pozwalając na swobodniejszą organizację przestrzeni niż drzwi uchylne. Nadają się również znakomicie do przestrzeni przechodnich. Można wyróżnić dwa rodzaje drzwi przesuwnych: chowane w ścianę i naścienne.Drzwi chowane w ścianę mogą być wykonane dwoma sposobami
– przez wykucie wnęki w istniejącym murze, gdzie montuje się kasetę, w którą będą wjeżdżały drzwi
– przez budowę przy ścianie dodatkowej ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, która utworzy wnękę dla drzwi

Drzwi przesuwne naścienne są prostsze w montażu, gdyż nie wymagają prac murarskich. Drzwi takie nie chowają się we wnęce, lecz nasuwają na ścianę i mimo pewnych mankamentów tego rozwiązania (głównie estetycznych) i tak pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni we wnętrzu. Udoskonaleniem tego rozwiązania są drzwi przesuwne z ukrytą w skrzydle drzwiowym prowadnicą. Dzięki temu drzwi podczas otwierania i zamykania wyglądają jakby sunęły po samej płaszczyźnie ściany.

MG Premium

Drzwi składane

Skrzydła tego typu drzwi są podzielone na dwie lub więcej pionowych części połączonych zawiasami. Po złożeniu zmniejszają szerokość otworu drzwiowego. Skrzydło drzwiowe porusza się na ślizgaczach lub wózkach po szynie zamontowanej do górnej części ościeżnicy.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe zbudowane są z wąskich paneli o szerokości kilku centymetrów połączonych paskami płótna lub elastycznego tworzywa sztucznego co umożliwia ich składanie |w harmonijkę”. Również zmniejszają po otwarciu szerokość przejścia. Drzwi tego typu przesuwają się po prowadnicy przykręconej do nadproża. Górna krawędź każdego panelu jest wyposażona w rolki lub zawieszki umocowane w prowadnicy. Boczne krawędzie otworu drzwiowego wykańcza się listwami drewnianymi.

Planując remont czy wykończenie mieszkania należy pamiętać o tym, że prace związane z montażem drzwi wewnętrznych są wykonywane na samym początku a zastosowanie niektórych typów drzwi wymaga wykonania prac murarskich związanych z zabudową ich elementów konstrukcyjnych (drzwi zlicowane ze ścianą, drzwi chowane w ścianie). Stąd wynika konieczność posiadania tych drzwi już na samym początku robót. Zestawiając to z terminami realizacji zamówień na drzwi (nawet do 14 tygodni), widać wyraźnie, że w aktualnej sytuacji rynkowej proces wyboru i zamówienia tych elementów nabiera dodatkowego znaczenia.

Wykańczasz mieszkanie? Chcesz poznać naszą ofertę?

Napisz do nas

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, skontaktujemy się jak najszybciej.

1 + 9 =