Wykończenie mieszkania – grunt to dobry plan

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym dostajemy mieszkanie, które należy wykończyć, tak aby dało się w nim mieszkać.

Ścieżek wykończenia jest kilka, ale warto sobie je zaplanować przystępując do prac wykończeniowych. Po pierwsze należy podjąć decyzję czy sami własnymi siłami zabieramy się do pracy czy zlecamy to fachowcom. Wizja zaoszczędzenia jest często na tyle silna, że decyzja pada na podstawie „jakoś damy radę”. Jednak przystępując do samodzielnego wykończenia należy ocenić czy faktycznie jesteśmy w stanie wykonać wszystkie prace zaplanowane w projekcie czy mogą one nas przerosnąć.  

Malowanie ścian nie wydaje się być problemem ale podczas wykończenia mogą pojawić się różne niespodzianki jak np. nierówne ściany, na które należy położyć gładź i je wyszpachlować. Na pewno fachowcy zrobią to szybciej i sprawniej i z gwarancją że ściana będzie równa i gładka. Jednak podejmując się samodzielnie wykończenia zastanówmy się czy są elementy z którymi możemy sobie nie poradzić, jak np. podwieszane sufity. Może i znajdziemy w Internecie filmik instruktażowy jak zrobić konstrukcję pod sufit podwieszany ale czy ma sens robienie czegoś o czym nie mamy pojęcia, a co z reguły nie jest proste? Samodzielne wykonanie takiego elementu, jeżeli nigdy sami tego nie robiliśmy może być bardzo problematyczne i pierwotne założenie oszczędności w takim przypadku może się nie udać. Przede wszystkim ze względu na poświęcony czas. Firma wykończeniowa z pewnością zrobi to 2 a nawet 3 razy szybciej i z gwarancją, że jest on wykonany zgodnie z zasadami.

Dlatego należy wypisać wszystkie elementy, które mogą być dla nas problematyczne i które warto zlecić firmie zajmującej się wykończeniami. Tak przygotowana lista pozwoli nam oszacować zakres naszych prac i ile musimy zlecić fachowcom. Może się z niej okazać, że nie ma sensu się samemu za to brać gdyż i tak większość musimy zlecić.

A jeżeli zlecić wykończenie, to komu?

Szukając firmy do wykończenia mieszkania warto na początku ustalić zakres prac, tak aby wybrać firmę, która kompleksowo przeprowadzi nam wykończenie. Jeżeli mamy jedną firmę postęp prac idzie bardzo sprawnie, gdyż między sobą ustalają kolejność wykonywanych czynności, tak aby nie było przestojów. Jeżeli zatrudnimy kilka firm np. jedną do kładzenia płytek, inną do paneli, a jeszcze inną do sufitów może się okazać, że wchodzą sobie w drogę albo mieszkanie stoi puste bo nie zgrały się terminy.

Wracamy ponownie do planu. Podstawą takiego planu przy zatrudnieniu firmy jest umowa oraz załączniki do niej. Remont czy wykończenie to usługa jak każda inna dlatego należy podpisać umowę na wykonanie takiej usługi z zapisem zakresu prac do wykonania, tak aby dwie strony miały pewność co należy zrobić i w jakim terminie. Umowa to również zabezpieczenie i dla firmy ale przede wszystkim dla zlecającego wykończenie. Umowa wydaje się być podstawą, więc dlaczego tak to podkreślamy? Bo na rynku budowlanym bardzo często można spotkać fachowców bez zarejestrowanej firmy, którzy robią remonty na własną rękę często pod hasłem „będzie Pani/Pan zadowolona/y”. Oczywiście możemy trafić na profesjonalistę, który wykona zleconą pracę fachowo i bez problemu, ale co w przypadku jeżeli nie? Podpisana umowa gwarantuje nam  również możliwość dochodzenia praw z tytułu rękojmi lub gwarancji.

 

Dlatego przystępując do prac wykończeniowych należy przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe, czasowe jak również swoje własne umiejętności w celu podjęcia najkorzystniejszych dla nas kroków.

Wykańczasz mieszkanie? Chcesz poznać naszą ofertę?

Napisz do nas

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, skontaktujemy się jak najszybciej.

7 + 9 =