Trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając architekta wnętrz

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy architekta wnętrz podczas urządzania swojego mieszkania. Na co zatem zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy z konkretną firmą lub osobą? Oto trzy podstawowe kroki, które według nas warto wykonać.

Zdjęcie :MG Premium

 

Krok 1 – przejrzyj portfolio

Każdy z nas posiada jakąś wizję przyszłego mieszkania. Do współpracy warto wybrać architekta, którego wizja będzie spójna z naszą stylistyką. Dlatego nie wahaj się, zapytać potencjalnego wykonawcę o portfolio i doświadczenie.

Często po obejrzeniu wizualizacji bądź realizacji będziemy w stanie stwierdzić, czy styl w jakim projektuje dany architekt chwyta nas za serce, czy zupełnie odbiega od tego czego oczekujemy. Niektóre z biur projektowych specjalizują się w konkretnych stylach wykończenia wnętrz.

U innych każdy projekt będzie różny od pozostałych, ale na pewno zauważysz wspólne cechy, którymi wyróżnia się ich twórca. Większość firm posiada strony internetowe, a także profile w mediach społecznościowych, na których chwali się swoimi realizacjami. Warto je prześledzić. Dużo łatwiej będzie Ci porozumieć się z kimś o podobnym guście.

wykonczenie wnętrz

Zdjęcie: MG Premium

 

Krok 2 – zapytaj co zawiera cena

Na rynku możemy wybierać z szeregu możliwości współpracy z architektem, począwszy od konsultacji a kończąc na pełnym projekcie wykończenia wnętrz wraz z nadzorem architekta. Wykończenie mieszkania pod klucz obejmuje usługę wykończenia wnętrz od stanu developerskiego po gotowe mieszkanie pod klucz.

Jeśli doskonale zdajesz sobie sprawę, z tego jak chcesz urządzić swoje cztery kąty i potrzebujesz jedynie drobnych porad, np. dotyczących oświetlenia, skorzystaj z konsultacji wycenianych na godziny.

Przy pełnych projektach architekci wykonują inwentaryzację mieszkania, tworzą koncepcje, wizualizacje, a także rysunki wykonawcze potrzebne dla ekipy wykończeniowej.

To na jaką opcję się zdecydujesz, powinno zależeć od tego czego potrzebujesz. Im bardziej dopracowany projekt tym mniej pytań od ekipy wykończeniowej, a tym samym mniejsze zaangażowanie podczas prac wykończeniowych, co zmniejsza ilość decyzji podejmowanych na szybko.

Oprócz różnych wersji samego projektu, architekci mogą stworzyć też dla Ciebie listę zakupową, udać się z Tobą na zakupy do sklepu czy nadzorować projekt podczas prac wykończeniowych.

W związku z tym, że opcji jest tak dużo, warto wiedzieć, co dokładnie oferuje w danej cenie biuro projektowe. Nie zapomnij też zapytać o ilość poprawek, które możesz wprowadzić do projektu.

 

Zdjęcie: MG Premium

Krok 3 – obejrzyj rysunki techniczne

Jeżeli zdecydujesz się na projekt wykończenia wnętrz który uwzględnia rysunki wykonawcze, koniecznie poproś architekta o przykładowy projekt z rysunkami i przejrzyj go dokładnie.

To jeden z kluczowych punktów, który niestety często jest pomijany przez klientów przed podpisaniem umowy. Przejrzystość i czytelność projektu ma bardzo duże znaczenie.

Jeśli dostaniesz kompletnie nieczytelny projekt ciężko Ci będzie znaleźć firmę, która podejmie się choćby jego wyceny.

Patrząc na rysunki zwróć uwagę czy wszystkie elementy są zwymiarowane, czy widzisz w jaki sposób rozrysowane są płytki. Jeśli rysunki będą czytelne dla Ciebie, powinny być też czytelne dla fachowców, których zatrudnisz. Wystrzegaj się natomiast projektów z wieloma „chmurkami” dookoła i takich, które zawierają więcej warstwy tekstowej niż graficznej.

Wykonczenie wnetrz

Zdjęcie: MG Premium

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania w temacie projektu i wyboru architekta, zapraszamy Cię do kontaktu. Jeśli wolisz kontakt zdalny, napisz maila. A jeśli preferujesz spotkanie osobiste przy kawie, zadzwoń – znajdziemy dogodny termin, by omówić i pokazać Ci przykładowe projekty, z którymi mieliśmy okazję pracować i zdobywać cenne doświadczenie. Dzięki temu lepiej pomożemy Tobie.

Wykańczasz mieszkanie? Chcesz poznać naszą ofertę?

Napisz do nas

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, skontaktujemy się jak najszybciej.

10 + 4 =